2015. február 12., csütörtök

Meridiánok, szervóra


Mi az a meridián?

A meridián azt a vezetéket jelenti, amelyben a qi (életenergia) kering a testben. A főmeridiánok a bőrfelszín közelében futnak, rajtuk helyezkednek el az akupunktúrás pontok. (Bár vannak olyan pontok is, melyek elhelyezkedése független a meridiánoktól.) Minden  meridián kapcsolódik valamelyik belső szervhez, erre utal magyar nevük is. Kezdő, vagy végpontjuk általában valamelyik végtagon található. Az egyes meridiánok kapcsolódnak egymáshoz, így együttesen alkotják a meridián hálózatot, kínai neve: jing luo (meridián hálózat).  A meridiánokat (ellentétben a vérerekkel) ne zárt csatornaként képzeljük el, hanem egy úthálózatként.

A meridián rendszer felépítése:
A rendszert két nagy csoportra oszthatjuk: elsődleges (fő) és másodlagos meridiánokra.

Az egész meridián rendszer legfontosabb része a 12 főmeridián, melyek a test jobb és bal oldalán szimmetrikusan helyezkedik el.  A főmeridiánokat aszerint is megkülönböztetjük, hogy a felső vagy az alsó végtagokon futnak-e végig.

tüdőmeridián
vastagbél-meridián
gyomor meridián

lépmeridián

szívmeridián
vékonybél-meridián 
húgyhólyag-meridián
vesemeridián
szívburok meridián
hármas melegítő meridián 
epehólyag-meridián
májmeridián

 
A másodlagos meridiánok a fő meridiánokból ágaznak el:
12 pár ín-izom meridián 
12 pár kitérő meridián
12 pár hosszanti Luo
12 pár haránt Luo
4 különleges mai ( ) meridián
8 páratlan meridián


a 12 főmeridián


Az energia keringése a meridiánokban
A főmeridiánokban az energia keringése szoros kapcsolatban van az öt elemmel.
Az energiakeringésben egymás után vesznek részt az ugyanahhoz az elemhez tartozó yin és yang meridiánok. Mivel a meridiánokban keringő energia - az alsó és középső melegítőből érkezve - a tüdőben nyeri el végleges összetételét s annak meridiánján keresztül lép ki a felszínre, ezért a napi energiakeringési ciklust is a Shou Tai Yin indítja el. Az energia a test hosszában az egyes meridiánokban felváltva centrifugálisan vagy centripetálisan halad; a központból a periféria felé áramlik az energia az alsó végtag yin meridiánjaiban és a felső végtag yang meridiánjaiban, majd onnan a központ felé a felső végtagok yang meridiánjaiban és az alsó végtagok yin meridiánjaiban. 

Az energia keringése a meridiánokban 3 ciklusra (energiakörre) osztható:


1. ciklus
2. ciklus
3. ciklus
A mellkasról a kézhez
Tüdő
Szív
Szívburok
A kezekről az arcra
Vastagbél
Vékonybél
Hármas melegítő
Az arcról a lábakhoz
Gyomor
Húgyhólyag
Epehólyag
A lábakról a mellkasra
Lép
Vese
Máj

A meridiánokban a qi mennyisége nem állandó, hanem egy meghatározott napirendet követ. A nap bizonyos szakaszában az egyes pályákon az energia mennyisége maximális, ez az az időszak, amikor lehetőség szerint el kell végeznünk az energia szabályozását. A meridiánok energiatartalma 12 óra elteltével a minimálisra csökken. Ez a gyakorlatban azért fontos, mert ilyenkor a biológiai órán szemben lévő meridián kezelésével is befolyásolhatjuk az energiaáramlást.

A szervek biológiai órája

forrás: http://harmoni.sensitv.hu/5-1.html