2015. április 30., csütörtök

Légzőgyakorlatok


Napjainkban a civilizált ember légzése általában nagyon egészségtelen: gyors, kapkodó, felületes: a tüdő kapacitásának csak nagyon kis részét használja ki. Így a szükségesnél kevesebb oxigén jut el sejtjeinkhez, ami rossz keringést, a méreganyatok felszaporodását is eredményezi. Ennek oka elsősorban a stressz és a mozgáshiányos életmód. Ezért sokat tehetünk egészségünkért, ha megtanuljuk a szabályos, mély, nyugodt légzést. Erre kiválóan alkalmasak a csikung gyakorlatok, ahol az egyszerű mozdulatsorok végrehajtása közben figyelmünket a légzésünkre koncentrálhatjuk.

Alapvetően 3 nagyon egyszerű légzéstípust különböztetünk meg, melyeket a gyakorlottságunk függvényében alkalmazzunk. Kezdők mindenképpen az egyszerűbb, természetes légzéssel próbálkozzanak, de ne erőltessék.
Ha már legalább fél-egy éve rendszeresen gyakorlunk, megpróbálkozhatunk a hasi légzéssel. A fordított légzés kipróbálása csak több éves csikung gyakorlás után ajánlott.

Előkészületek

 A légzőgyakorlatokat a nap bármely szakaszában végezhetjük, amikor van legalább 15 percünk, amikor senki sem zavar meg minket. Végezhetjük a szabadban, vagy egy jól átszellőztetett, kellemes hőmérsékletű helységben. Telefonunkat kapcsoljuk ki, az ajtót csukjuk be, családtagjainkat kérjük meg, hogy ne zavarjanak meg.

Minden légzőgyakorlatra igaz, hogy végezhetjük ülve, állva, vagy akár fekve is. Ha csak nincs valami olyan betegségünk, ami miatt nem tudunk legalább 30 percig egy helyben állni, végezzük állva. Ellenkező esetben a szék elülső felére ülve, egyenes háttal  gyakoroljunk. Az állás legyen váll szélességű, medencénket enyhén billentsük magunk alá, térdünk kicsit behajlik, fejünk teteje az ég felé néz, gerincünk egyenes, állunk kicsit behúzva. Tenyereinket helyezzük egymásra, és tegyük a hasunkra, köldökünk alatti területre.  Csikungban ezt nevezzük alapállásnak.
Testtartásunk az egész gyakorlás alatt legyen laza, de az alapelveknek megfelelő: azaz végig maradjon egyenes a gerincünk: ne engedjük előre esni a vállainkat, medencénk maradjon magunk alá billentve.  Ha a gyakorlás során azt vesszük észre, hogy ez nem így van, vegyük fel újra az alapállást és úgy  folytassuk légzést.

Természetes légzés

Vegyük fel az alapállást, szemünket hunyjuk be. Figyelmünket fordítsuk a légzésünkre. Tudatosan NE szabályozzuk! Vagyis ne akarjunk mélyen lélegezni, illetve teljes tüdővel! Csak hagyjuk, hogy testünk és elménk magától megnyugodjon és ezáltal légzésünk egyre mélyebb, egyre nyugodtabb, folyamatosabb és egyenletes legyen. Figyeljük meg ezt a folyamatot. Legyünk jelen a tudatunkkal, amikor megtörténik.
Első alkalommal lehet, hogy 5-10 perc is eltelik, mire bekövetkezik ez a változás. Sőt nagyon gyakori, hogy egyáltalán nem sikerül 5 percet sem magunkra figyelnünk, mert nem tudunk kiszakadni a rohanás kényszeréből. Akiknél így van, azoknak előbb ezt a "kényszert" kell elengedni, csak utána tudnak a légzésre figyelni.
Minél gyakrabban és minél több időt tudunk a gyakorlásra szánni, annál könnyebben és gyorsabban leszünk képesek elérni a természetesen mély, nyugodt légzést. Ha már azt vesszük észre magunkon, hogy a hétköznapoki életben is automatikusan, odafigyelés nélkül természetesen lélegzünk, áttérhetünk a hasi légzés gyakorlására.

Hasi légzés

Vegyük fel az alapállást, szemünket hunyjuk be. Belégzésnél ne a tüdőnkbe, hanem a hasunkba szívjuk be a levegőt. Ettől az alhas enyhén és természetesen kidomborodik. Nem feszítsük meg és túlerőltetve toljuk ki a hasunkat, hagyjuk, hogy magától megemelkedjen. Kilégzéskor hasunk folyamatosan lesüllyed. Ezzel is az a cél, hogy a mindennapokban is koncentráció és odafigyelés nélkül, automatikusan ezt a légzésformát használjuk.


Fordított hasi légzés

"Taoista légzés" -nek is nevezik, mivel elsősorban a harcművészetek gyakorlása során alkalmazzák. Hatására a qi-t abba a végtagba vagy testrészbe tudják áramoltatni, ahol szükség van rá a védekezésnél, vagy a támadásnál. Pl. karba, lábba, hasba, mellkasba, stb.
Fordított hasi légzés során a belégzésnél behúzzuk a hasunkat és enyhén megfeszítjük (megemelve) a gátizmot. Közben a rekeszizmunk lesűllyed, ezáltal a qi az alhasban (Dantian) koncentrálódik. Amikor kilélegzünk, erőteljesen kitoljuk a hasunkat, valamint elengedjük a gátat, ilyenkor történik meg a qi kivezetése.
Ennél a légzéstípusnál nem cél a mindennapi használat, hisz az állandó qi kivezetés nagyon legyengíti a testet. Kizárólag harci gyakorlatokban, vagy gyógyításnál (öngyógyításnál) alkalmazzuk, akkor is  korlátozott ideig.


2015. április 29., szerda

Allergia kezelése akupresszúrával


Kezelés:
Si 4, Wangu
  • arcmasszázs, különösen orr- és arcüregek masszírozása
  • Vastagbél Li 20, YingXiang
  • Vastagbél Li 11, Quchi
  • Vastagbél Li 4, Hegu
  • Vékonybél Si 4, Wangu
  • Hármasmelegítő Sj 1 GuanChong  
 FONTOS!
Az önmasszázs nem helyettesíti a gyógyszeres kezelést! 
Mielőtt kipróbálná, kérem olvassa el:   Betegségek kezelése akupresszúrával

Li 11, Quchi
Sj 1, GuanChong

2015. április 15., szerda

Szervóra

A 12 fő meridiánban -amelyek elhelyezkedése és energiaáramlása szerint megfeleltethetők egy-egy szervnek- az életenergia (a csí) nem mindig ugyanolyan mennyiségben és intenzitással áramlik. A szervóra megmutatja, hogy az egyes meridiánokban mikor van az energia maximumon, azaz az adott szerv ilyenkor a legaktívabb, ilyenkor végzi legintenzívebben a feladatát. Aztán ahogy letelik az ideje, átadja energiáját egy másik szervnek. A szervóra azt is megmutatja,  hogyan kapcsolódnak egymáshoz. A hagyományos kínai orvoslás szerint az egyes szerveket azokban az órákban lehet a leghatásosabban kezelni, amikor épp a legtöbb életenergia áramlik át rajtuk. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy az egyes szervek energiaminimuma 12 órával a maximum után van. Pl. a Szív energiamaximuma: 11-13 óra között van, az energiaminimuma: 23-1 óra között. Az energiaminimum óráiban a legsérülékenyebb a szerv, ezért fontos, hogy ilyenkor nyugalomba kerüljön.

1 és 3 óra között- MÁJ MERIDIÁN 
A máj méregtelenítő, salakeltávolító munkája ekkor a legintenzívebb. A megzavart májműködés jele lehet, hogy ha ilyenkor felébredsz. A hideg kezek és lábak, a hányinger vagy az erős idegesség is utalhat májproblémákra. Ilyenkor a legkárosabb a szervezetbe bejutatott méreganyag, alkohol, egyéb káros anyagok…

3 és 5 óra között- TÜDŐ MERIDIÁN 
Aktiválódik a tüdő. Köhögés, légszomj, szorító érzés a mellkasban, hajnali horkolás – ezek a jelei annak, hogy valami nincs rendjén a tüdőben. 

5 és 7 óra között- VASTAGBÉL MERIDIÁN 
A vastagbél felkészül az ürítésre. Aki ilyenkor megy nagydologgal a mellékesbe, biztos lehet abban, hogy meridiánrendszere működik, szervezet egészségesen kiüríti a számára szükségtelen salakanyagot. 

7 és 9 óra között- GYOMOR MERIDIÁN
Gyomrunk működni kezd.  Ezért a legjobb reggel 7 és 9 óra között reggelizni, ilyenkor tudjuk a leghatásosabban megemészteni és feldolgozni a bejutatott tápanyagot. Ne feledd, reggelizz mint egy király! 

9 és 11 óra között- LÉPMERIDIÁN 
Aktiválódik a lép, amely az emésztés szabályozása mellett hozzájárul a vörös vértestek képzéséhez is. 

11 és 13 óra között- SZÍV MERIDIÁN 
Legtöbb szervünk, így a szív is nagy kapacitással dolgozik. A szívbetegeket ez az időpont megviselheti. 

13 és 15 óra között -VÉKONYBÉL MERIDIÁN 
A vékonybélé a fő szerep, melynek feladata a táplálék eszencia és a salakanyag szétválasztása és a léphez, illetve a vastagbélbe szállítása. 

15 és 17 óra – HÚGYHÓLYAG MERIDIÁN 
Rövid időre ismét magasba lendül a teljesítőképességünk. Húgyhólyagunk energiával telítődik. Ez idő alatt a béltevékenység is rendkívül aktív. 

17 és 19 óra között- VESE MERIDIÁN 
A belső energiarendszer és a nemi szervek irányítását a vesék veszik át. A veséknek alapvető szerepe van a termékenység, illetve a meddőség befolyásolásában. Hatással vannak a haj mennyiségére, illetve minőségére is. 

19 és 21 óra – SZÍVBUROK MERIDIÁN 
Szervezetünk az esti pihenésre készül. Lassan az emésztés is leáll, így amit 21 óra után tömünk a gyomrunkba, az emésztetlenül pang reggelig! 

21 és 23 óra -  HÁRMAS MELEGÍTŐRENDSZER 
Aktiválódik a hármas melegítőrendszer. Ennek felső szintje a rekeszizom fölött helyezkedik el, a tüdőt és a szívet foglalja magába. A középső melegítőt a lép és a gyomor alkotja, míg az alsóban a máj és a vese helyezkedik el. Az összes szerv nyugalmi állapotba került. Az idegek ellazulnak, mert a testünknek pihentető alvásra van szüksége. 

23 és 1 óra között: EPEHÓLYAG MERIDIÁN 
Epehólyagunk tárolja és továbbítja az epefolyadékot, amely az emésztésben fontos szerepet játszik. Az agyban mért alfa és théta hullámok ilyenkor jelzik azt, hogy álmodunk.

2015. április 1., szerda

Megfázás megelőzése és kezelése akupresszúrával


Megelőzésként:
  • arcmasszázs, különösen
  • Vastagbél Li 20, YinXiang 
  • orrnyereg masszírozása
  • arcüregek masszírozása
  • Epehólyag, GB 20 Fengchi 

Kezelés:
  • a fentiek, továbbá
  • Vastagbél Li 4, Hegu
  • kamillás inhalálás
  • szódabikarbónás lábáztatás
arcmasszázs menete és pontjai

FONTOS!
Az önmasszázs nem helyettesíti a gyógyszeres kezelést! 
Mielőtt kipróbálná, kérem olvassa el:   Betegségek kezelése akupresszúrával