2012. május 18., péntek

Taoista numerológia

„A Taiji a Wuji szülötte, és anyja Yinnek és Yangnak.”

A Wuji  maga a végtelen tér, az üresség, a létezők Eredendő Természete, az 1 és oszthatatlan. A Tao legfontosabb jellemzője az Üresség (Wuji), amit a buddhizmus „Nem-dualitás” (nem kettőség) –nek nevez, mint a végső elérendő lelki állapot jellemzője. Az üresség megértésével nem érdemes bajlódnunk, mert Csoug-ce szerint: a végessel megérteni a végtelent éppoly nehéz, mint a kút mélyén élő békának elmagyarázni a tengert.

„A Wuji egyszer önmagától megmozdult, és így megszületett a mozgás, vagyis a Yang. Azonban, ha valami megmozdul, szüksége van egy alapra, amihez képest megmozdulhat, ez a Yin. Ekkor a végtelen térben már létezett egy középpont, és az azt körülvevő végtelenség. Mivel a térben megjelent a pont, megjelent vele a kint és a bent, a fent és a lent, a jobbra és a balra stb. Megszületett a Yin-Yang kettősége, a Taiji.”

Jin és a Jang, a két ősprincípium, őserő, ellentétpárok, melyek minden létezőben jelen vannak, arányuk folyamatosan változása generálja világunkban a mozgást, a változást.

A három alap - Az univerzumnak három szférája van: az ég, a föld és az emberi világ, melyekre jellemző a qi 3 állapota: égi qi (a megtestesületlen qi tiszta összetevője, vagyis jang eleme); a földi qi (a megtestesületlen qi nehéz és zavaros része, a jin rész). A maradék, összekeveredve alkotja az embert és az összes létezőt. Az emberi qi nem más, mint a földi- és az égi qi összekapcsolódásából eredő, emberre jellemző energiahalmaz.

Az öt változó állapot (öt fázis, öt elem)
Ha a dolgok működését tovább vizsgáljuk, találkozhatunk az Öt Változó Állapottal, amely a Három Alap megjelenésének és változásainak szabályszerűségét mutatja be. Az Öt Változó Állapot a Fa, a Tűz, a Föld, a Fém és a Víz. Ezek az állapotok, bár szoros összefüggésben állnak a hozzájuk tartozó természeti jelenségekkel, nem azonosak velük. A Fa inkább a dolgok fásságára, a Tűz a dolgok tüzességére stb. utal. Az állapotok szoros kölcsönhatásban vannak, hol segítik, hol gátolják egymás működését. Ebből az öt elemből épül fel minden létező.

A nyolc gua (kua) : Bagua
Az ősi Kínában a minket körülvevő és a bennünk zajló folyamatok leírására az öt változó állapoton kívül más, részletesebb rendszert is kidolgoztak. Ezt a rendszert Baguának hívják, amelyet részletesen a Yi Jingben (A Változás Könyve) tanulmányozhatunk. A Yi Jing nyolc, háromvonalas jelből, úgynevezett Guából épül fel, amelyeket egymással párosítva 64 hatvonalas jelből (hexagram) álló teljes rendszert kapunk. Ezzel a dolgok változásai már pontosan leírhatók. A kínai felfogás szerint ezt a rendszert nem érdemes tovább bontogatni, mivel ebből „már valamennyi létező levezethető”.

Taoista filozófia

Mindjárt az elején szeretnék tisztázni egy sajnos elég gyakori félreértést: az, aki taijizik, vagy más harcművészetet gyakorol, az nem feltétlenül taoista, vagy buddhista vallású. A keleti mozgás- és más művészetek tanításainak elfogadása független hittől és vallástól, nem kívánja a gyakorlótól vallási meggyőződésének és szokásainak feladását, vagy megváltoztatását. Azok az iskolák, akik ezt máshogy tanítják, váljanak gyanússá számunkra.

A taoizmus áthatja az egész kínai kultúrát, ezért a számunkra lényeges alapfogalmak megértéséhez –mint pl. tao, qi, meridiánok, wuji, taiji, öt elem, stb.- érdemes az alapoknál kezdeni a tájékozódást.

„Az európai felfogás egyaránt taoizmusnak nevezi a kínai ókori eredetű filozófiai irányzatot (道家, dào jiā, tao csia) és a vele összefonódott népi vallást (道教, dào jiào, tao csiao)...  
        A taoizmus Kína egyik legnagyobb autentikus ősi vallása, mely jelentős mértékben befolyásolta a kínai kultúrát, filozófiát, politikát, gazdaságot, irodalmat, zenét, a kínai orvoslást, kémiát, a harcművészeteket, geográfiát és táplálkozástudományt…
        A kínai filozófiában az állandóan mozgó és szakadatlanul változó valóságot taónak (, pinyinben dào) nevezik, és olyan kozmikus folyamatnak tekintik, amelyben minden dolog benne foglaltatik. A tao a világ ősoka, ősprincípiuma, belőle keletkezett minden létező élő és élettelen. A taoisták úgy tartják, hogy nem kell ellenállni ennek a világot mozgásban tartó erőnek, hanem a cselekedeteinket kell hozzá igazítani, s harmóniában kell élni vele azért, hogy az életünk erőfeszítésektől és erőszaktól mentessé, építő folyamattá váljon. A taoista bölcs olyan valaki, aki „úszik a tao áramlásában”.–olvashatjuk a Wikipédián.

A taoizmus több mint 2500 éve a kínai gondolkodás,  melynek két legnagyobb filozófusa a Kr.e. 600 körül élt Lao-ce, akinek legismertebb műve a „Tao Te King”, más néven „Az út és erény ösvénye”. Ő írta le először a Tao, az „egyetlen mindenek feletti egység”, a Wuji, vagyis a „nem cselekvés”, valamint a mindenség törvényeivel és a természettel összhangban lévő harmonikus, kiegyensúlyozott élet fogalmát. Őt követte Kr.e. IV-III. században Csuang-ce (valódi neve: Zhuang Zhou), aki továbbfejlesztette Lao-ce tanításait és bevezette az önátalakítás és önformálás fogalmát. Hangsúlyozta, hogy a világ, amiben élünk állandóan változik és nekünk arra kell törekednünk, hogy visszatérjünk a tao egységébe, amely tanítása szerint a mindenség maga. Ha azonosulunk ezzel az egységgel, többé nem félünk a haláltól vagy az élettől és elérjük a teljes nyugalom állapotát. Mint később Buddha Indiában, Csuang-ce is beszélt a megvilágosodás lehetőségéről –a Tao-val való egyesülésről.

Lao-ce

Csuang-ce álma a pillangóról




2012. május 8., kedd

Az út

Merre visz az én utam? Mi a sorsom? Mi a célja az életemnek? És ha elindultál már az úton, akkor jönnek az újabb kérdések: biztos jól választottam? Jó irányba haladok, vagy csak elvesztegetem az értékes időt? Egyre többen tesznek fel maguknak hasonló kérdéseket. A bölcsek szerint, a választ mindenki önmagában találja meg. Segítséget persze sok helyről kaphatunk. pl. Marcus Aureliustól:



"Ne ijeszd el magad az élettől azzal, hogy csupán a gondokról s a bajokról képzelegsz. Ne vetítsd előre még nem létező, se ne éleszd újra letűnt bajaidat.
Amikor gondok kínozzák sorsod, tedd fel a kérdést: mi az, ami most elviselhetetlen? A választ magad előtt is szégyellni fogod – sem a jövő, sem a múlt nem nehezedik rád, mindig csak a jelen. Az előbbi talán be sem következik, az utóbbi pedig már régen elmúlt. A jelen súlya a kisebbik, ha körülhatárolod. Milyen ember az, aki még a jelent sem képes önmagában elviselni? – Ha félreteszed, ami bánt, máris a legnagyobb biztonságban érezheted magad.
Vajon ér-e annyit bármilyen dolog, hogy lelked rosszul érezze magát miatta? Találsz-e valamit, ami miatt érdemes a bánkódáshoz lealacsonyodnod; sóvárgó, magába süppedő arccal csüggedned valami mulandó felett? Emberrel nem történhet meg, ami nem emberi; ahogyan ökörrel, szőlővel, kővel nem eshet meg olyasmi, ami ökörhöz, szőlőhöz, kőhöz nem illik. Isten nem sújt olyannal, ami elviselhetetlen.
Ha egy külső jelenség bánt, tulajdonképpen nem maga a jelenség nyugtalanít, hanem a róla alkotott elképzelésed. Márpedig csak tőled függ, hogy ezt megszüntesd. Ha a rossz érzés oka a lelkedben rejlik – tulajdonoddá, elválaszthatatlan részeddé lett -, ugyan ki akadályozhatná meg hogy hibás felfogásodat magad orvosold? Amikor nem teheted meg, amit helyesnek tartasz, nem okosabb-e megújult erővel tevékenykedni, mint felette bánkódni? Ha megtetted, amit tenned kell, az eredménytelenség oka nem benned rejlik.
A dolgokat elfogadni tudni annyi, mint helyesen értelmezni. Ha ezt megértetted, semmi felett nem kell bánkódnod: az út a te utad, a természet mérte rád – neked csak járnod kell rajta."

2012. május 7., hétfő

Feng ZhiQiang

Május 5.-én pekingi otthonában elhunyt Feng ZhiQiang a Chen stílus 18. generációs nagymestere, a HunYuan Chen Taijit alapítója. Halálával távozott az utolsó Chen Fake belső tanítványai közül.

Tanításai minden belső erős irányzatot gyakorló számára hasznosak lehetnek. Mindig nagy veszteségnek éljük meg egy Mester elvesztését, de tudnunk kell, hogy tanításai velünk maradnak és egész életünkben meríthetünk belőlük. Így szomorkodás helyett emlékezzünk az egyik legfőbb tanításra: gyakorolni, gyakorolni, gyakorolni…  Nyugodj békében, nagypapa!


Életéről itt olvashatsz részletesen:
http://chen.hu/mestereink/


2012. május 4., péntek

Tavaszi energiák


A tavasz az újjászületés ideje. A hagyományos kínai gyógyászat (HKO) szerint tavasszal a yang qi, azaz a tűz jellegű életerő megindul a természetben. Mi, emberek is a természet része vagyunk, ezért ránk is hatnak a természet megújító energiái. Használjuk ki ezeket!


Lelkiállapot

Nyissuk meg a szívünket, engedjük áramolni az érzelmeinket.
  1. "A harag száz betegség forrása."
    A düh sérti a májat, a szívet, a gyomrot és az agyat.
  2. "Aki bezárja az eméljét és a szívét nem élhet hosszú életet."
    Legyünk nyitottak és ne zárkózzunk el az emberektől -ne zárkózzunk magunkba.
  3. Fontos a szeretetteljes légkör, a jó hangulat
  4. "Legyünk elégedettebbek az életünkkel."
    Ne panaszkodjunk folyton, ne legyünk elégedetlenek. Adjunk hálát azért, ami jutott.
  5. "Foglaljuk el magunkat jó programokkal."
  6. Nevessünk sokat, mert ez a legjobb gyógyszer.
    Lazítja az izmokat, szabaddá teszi a légzést, javítja a vérkeringést, harmonizálja a qi keringést.

Étrend 

Gyógyító ételek tavasszal:

Mozgás

Mozogj minél többet a szabadban.
  • Ha még nem találtad meg a számodra ideális mozgásformát, 
  • ha szívesen kipróbálnád a taiji(tájcsi)t vagy a qigong(csikung)ot,
  • izületi problémáid vannak, vagy
  • gyakran érzed magát kimerültnek, fáradtnak, vagy
  • feszültséget érez a nyak-, váll-, derek-, vagy hátizmaidban
  • szívesen mozognál, de fél a megerőltetéstől, vagy
  • úgy érzi túl idős ahhoz, hogy elkezdjen mozogni, vagy
  • régóta nem sportoltál és félsz elkezdeni,
  • ha súlyfelesleggel küzdesz és tartasz attól, hogy nem bírod a terhelést, 
  • fontos számodra az egészsége és szeretnél tenni a megőrzéséért, illetve visszanyeréséért
  • ha a mozgás mellett, a jó társaság is fontos számodra, 
  • ha szeretnél egy kellemes légkörű, jó energetikájú, barátságos csapat tagja lenni,
akkor itt az ideje, hogy elkezd!!

Egy lehetőség a sok közül: http://gyogyszelence.uw.hu/



 

    2012. május 3., csütörtök

    A hosszú élet titka

    A taoista bölcsek szerint a hosszú élet titka a 10 boldogságban rejlik:
    1. könyvolvasás és elmélkedés
    2. kalligráfia
    3. ülő meditáció
    4. baráti beszélgetés
    5. egy kevés bor
    6. viráglocsolás a bambuszültetés
    7. zenehallgatás és játék a fehér daruval
    8. füstölő égetés és teafőzés
    9. kirándulás a hegyre, élvezni a kilátást
    10. sakk. 
    Ki ne szeretne sokáig élni? Örökké élni, halhatalanság. Emberi léptékkel felfoghatatlan fogalmak. Sokan mondják: "nem akarok örökké élni, csak minél tovább". Természetesen vannak olyanok, akik azt mondják "én nem akarok sokáig élni, nekem bőven elég 60-70 év". Mégis: meddig tart a "sokáig"? És mit jelent a "minél tovább"?
    Vannak akik látják felnőni unokáikat, esetleg megérik dédunokájuk, ükunokájuk megszületését és "szép kort megérve", sokszor megbékélve távoznak a földi létből. Mások épp akkor kénytelenek távozni, amikor elérik a régóta vágyott nyugdíjkorhatást és "végre elkezdenének élni". Sajnos vannak akik fiatalon, néhány hónap alatt elmennek valamilyen gyógyíthatatlan betegségben. Mások képesek felgyógyulni, miután az orvosok lemondtak róluk. Mi dönti el, ki maradhat életben és ki hal meg?
    Szerencsére egyre többen gondolják úgy, hogy a válasz bennünk van - vagyis mi magunk döntünk. A kérdés hogyan? Napjainkban nagyon sok önfejlesztő, önsegélyező technika és módszer áll a rendelkezésünkre. Sőt, szinte összeroskadunk a ránk zúduló információáradat súlya alatt és újabb stresszt jelent a választás a különféle csodálatos, vagy egyszerűen csak csodákat igérő módszerek között. Melyiket próbáljam ki, melyik használ a leggyorsabban? Persze legegyszerűbb lenne bevenni egy bogyót és holnap egészségesen, karcsún, fájdalmak nélkül felébredni. Sajnos vannak, akik még hisznek ebben.

    Én nem akarok újabb csoda módszert, kúrát, vagy tornát ajánlani. Blogommal az a célom, hogy megismertesselek kedves olvasó azokkal a módszerekkel, melyek nekem, vagy a környezetemben élőknek beválltak. Melyeket a mindennapokban alkalmazva, kitartóan, nap-mint-nap gyakorolva, megkönnyíthetjük, talán meg is hosszabbíthatják a életünket. Hitem szerint mindenkiben ott él a gyógyulás szelencéje, csak meg kell találnunk a számunkra megfelelőbb módszert.